
Lej en projektor hos Teletech
- Projektorer i mange størrelser
- Foldelærreder
- Træk-op lærreder
- Med eller uden av-betjening

Stor erfaring med udlejning af projektorer
Teletech tilbød som den første virksomhed i Danmark storskærmsprojektion i 6 x 8 meter helt tilbage i 1986.
De mange års erfaring betyder, at vi i dag sælger og udlejer av-projektorer til ethvert formål.
Når du lejer en av-projektor hos os medfølger alle nødvendige kabler, fjernbetjening m.v. Som udgangspunkt udlejes vores projektorer sammen med av-teknikerassistance, så du ikke selv skal bekymre dig om at stille udstyret op.
Skal du bruge lærred til din projektor udlejer og sælger vi lærreder i mange størrelser – bl.a. foldelærreder og træk-op-lærreder. Vi udlejer:
• Mindre til store lysstærke projektorer • Foldelærreder i mange størrelser • Med eller uden opstilling, betjening & nedtagning • Samlede av-løsninger bestående af mange slags av-udstyr.


Lej lærred til projektor
Vi udlejer både folde- og træk-op lærreder
Vi leverer foldelærreder i mange størrelser fra 2,44 m. og helt op til 12 m. i bredden, så du kan leje lærreder til ethvert arrangement.
Vores træk-op lærreder er meget nemme at opstille og bruges oftest i mindre til mellemstore rum. Lej en projektor til dit næste event.
• Lej foldelærreder i mange størrelser • Lej mindre træk-op lærreder
Den rigtige projektor til dig
Vi kan rådgive dig om leje af den rette projektor og lærred til dit event. Lej til det lille møde eller den store konference.
Hos os kan du leje en projektor, som passer til dine behov. Vi har et stort udvalg af projektorer, som nemt kan projicere indhold såsom PowerPoint præsentationer og video fra din computer, smartphone eller tablet. Uanset om du skal bruge projektoren til en større præsentation, et møde eller blot til underholdning, så finder vi den perfekte projektor.
Vores projektorer er lysstærke og leverer billeder i høj opløsning, hvilket sikrer dig en tydelig og skarp billedgengivelse. Vores dygtige av-teknikere leverer og opsætter din projektor, så den virker præcis som den skal i samspil med evt. eksisterende av-udstyr. Så har du brug for at leje en projektor til dit næste arrangement, så kontakt os i dag.


Hvor kan jeg leje en projektor?
Du kan leje projektorer i flere størrelser hos os.
Hos Teletech har vi erfaring med udlejning af projektorer siden 1980’erne. Vi har derfor lang erfaring med forskelllige typer af projektorer og kan rådgive dig ift. leje eller køb af den der passer bedst til dit behov. Vi har udlejer alt fra en projektor til den mindre opgave og helt op til større avancerede av- og tolkeløsninger til meget store konferencer. Kontakt os derfor i dag for leje af projektor til din opgave.
• Lej projektorer i flere størrelser med eller uden foldelærreder • Lej også mindre træk-op lærreder
Vi udlejer også:

Projektorer

LED fladskærme

Lysudstyr

Mikrofoner

Lydudstyr

Lysstærke LED-vægge

Afstemningssystemer

Scenepodier

BOSCH tolkeanlæg

Fjerntolkning (RSI)

Tourguide system

Læs vores guide om visuelle av-løsninger
I guiden finder du nyttig viden om, hvordan du vælger den helt rigtige visuelle løsning til dit arrangement.
Vi kan levere følgende av-udstyr til dit møde, konference eller event:
Vi lytter til dine behov og skaber herefter en komplet skræddersyet løsning.
Fold de enkelte services ud nedenfor og læs mere.
Tolkeanlæg
Vi leverer professionelt tolkeanlæg med op til 31 sprog + lyd fra taler (floor). Simultantolkning er den mest benyttede form for tolkning ved møder og konferencer. Mødedeltagerne benytter trådløse modtagere og hovedtelefoner, for at følge talerens indlæg. Tolkeboksene placeres oftest bagerst i lokalet (ved pladsmangel i tilstødende lokale udstyret med videofeed).
Læs mere her
Fjerntolkningssystem
Bemærk at vi også kan levere en løsning til fjerntolkning. Fjerntolkning betyder, at tolkene ikke behøver at være fysisk tilstede ved din konference, men kan tolke til denne via internettet. Det betyder også, at der ikke er behov for tolkebokse på selve venuet. Systemet rummer også muligheder for fjerndeltagere og oplægsholdere, samt forskellige digitale møderedskaber.
Læs mere her
Tourguide system
Et tourguide system (også kaldet et hvisketolkeanlæg) er ideelt at leje, hvis en mindre gruppe har behov for tolkning. Udstyret bruges f.eks. ved rundvisninger eller ved mindre møder, hvor tolkebokse ikke er nødvendige. Tolken tolker via en trådløs mikrofon og deltagerne har hver en hovedtelefon (stethoset) med indbygget kanalvælger. Vi udlejer Sennheiser systemer i høj kvalitet.
Læs mere her
Fjerntolkning
Fjerntolkning (RSI) betyder, at de tolke der ellers traditionelt ville være tilstede på selve venuet, nu i stedet kan tolke til mødedeltagerne over internettet via vores specielle software. Tolkene kan derfor være placeret over hele verden. Dette betyder mindre rejsetid for tolkene og at der ikke behøves tolkebokse på venuet.
I samspil med traditionelt tolkeanlæg, via app og pc
Systemet kan virke i samspil med vores professionelle BOSCH tolkeanlæg, så mødedeltagere benytter de traditionelle modtagere og høretelefoner. Dog kan mobiltelefoner og deltagernes egne høretelefoner også benyttes som modtagere via en dedikeret app, der skal downloades.
Hvisketolkeanlæg
Hos os kan du leje Sennheiser hvisketolkeanlæg (tourguide system), der er et mobilt anlæg, der anvendes, når en mindre gruppe har behov for tolkning.
Udstyret bruges f.eks. ved rundvisninger eller ved tolkning, hvor tolkebokse ikke er nødvendige. Her har tolken en mikrofon og deltagerne hver en hovedtelefon (stethoset) med indbygget kanalvælger.
Ved hvisketolkning benyttes ingen tolkeboks. Et tourguide system kan derfor være et godt alternativ til simultantolkning ved mindre møder. Vi udlejer Sennheiser tourguide systemer i høj kvalitet.
Hybrid & Streaming
Livestreaming
Vi tilbyder professionelle streamingløsninger imellem et eller flere venues, samt streaming til online deltagere og online oplægsholdere. Vores løsning inkluderer et eller flere kameraer (både manuelle og fjernstyrede). Det er ligeledes muligt at lave titelskiltning, glidende overgange imellem billeder, logoplacering m.m. alt efter, hvor avanceret en billedproduktion du ønsker. Vi tilbyder også split screen effect, hvor oplægsholder og f.eks. PowerPoint præsentation vises side om side.
Hybridmøder
Ved hybridmøder deltager nogle fysisk imens andre deltager online. Vi tilbyder både streaming og opstilling og betjening af av-udstyr på det fysiske venue. Vores løsninger til hybridmøder kan skræddersys, så dit passer til nøjagtig dit behov. Typisk skaber vi en av-løsning, der både inkluderer en streaming produktion, samt av-opsætning og betjening af av-udstyr (og tolkeanlæg hvis nødvendigt) på det fysiske venue.
Skærme & LED-væg
Vi udlejer fladskærme, projektorer og led-vægge og kan være med til, at du få præsenteret dit indhold på den helt rigtige måde. Vi leverer alt fra den lille løsning med leje af en enkelt fladskærm (på stativ eller vægmonteret) eller projektor, til større totalløsninger med liveafvikling med f.eks. flere kameraer og lysstærke projektorer og led-vægge.
Læs mere om fladskærme
Læs mere om projektorer
Læs mere om LED-vægge
Streaming med vMix
Vi har i flere år leveret livestreaming løsninger, hvor livestreamingsoftwaren vMix er en fast bestanddel. Med vMix kan vores av-teknikere lave den helt rigtige billedproduktion til dit arrangement. Ring til os og hør mere om mulighederne til din streamingopgave.
Belysning
Lys skaber stemning og er derfor et must ved de fleste arrangementer, hvad enten det er effektspots langs vægge eller scenebelysning.
Vi udlejer alt fra trådløse led-spots med lys i alle farver til følgespot til presentere og spots / lamper, der monteres på stativer eller truss i loftet. Tøv ikke med at kontakte os, hvis du mangler ideer til brug af lys ved dit arrangement.
Lydudstyr
Teletech leverer lydudstyr i flere forskellige størrelser tilpasset lokalet og publikums størrelse. Et typisk lydanlæg inkluderer højttalere, mixer og/eller forstærker.
Vi tilbyder højttalersystemer til alt fra lyd til store konferencesale til PA anlæg til mindre bands eller performere. Du kan også leje højttalere til receptioner, fester og lignende arrangementer.
Scene
Skal du bruge scene til dit møde, konference eller event er vi leveringsdygtige i scenepodier af mærket Bütec. Scenemodulerne kan sammensættes på mange måder og beklædes med tæppe og skirt.
Vi har erfaring med mange typer opsætninger, bl.a. catwalks og bandscener m.m. Du kan også få lavet skræddersyede backdrops bestående af store print på træskelet eller bruge en LED væg som et digitalt backdrop og live præsentationsflade.
Kontakt os i dag, så skræddersyr vi en sceneløsning til dit møde eller konference.
Mikrofoner
Konferencemikrofoner
Til møder og konferencer udlejer og sælger Teletech bordmikrofoner og tolkemikrofoner af mærket BOSCH. Mikrofonerne er anerkendt verden over og lever op til gældende ISO certificering. Yderligere er designet nøje tilpasset til enhver mødesituation. Vi udlejer både kablede og trådløse enheder.
Læs mere her
Andre typer mikrofoner
Herudover kan du også leje flere andre mikrofontyper, såsom talerstolsmikrofon, trådløs håndholdt mikrofon (til f.eks. spørgsmål fra salen) og clips og headsetmikrofon til speakere m.m.
Læs mere her
Afstemning
Flere måder at lave afstemning på
Teletech udlejer det keypad baserede system IVS Lite, samt systemer til sms afstemning og interaktion. Yderligere tilbyder flere af vores mikrofonsystemer også parlarmentarisk afstemning. Brug f.eks. afstemning, som et nyttigt redskab ved konferencer, generalforsamlinger, møder m.m.
IVS - Interactive voting system
IVS systemet består af letvægts afstemningsenheder, der deles ud til deltagerne. Resultaterne kan integreres i oplægsholderes præsentation og tilbyder flere former for visualisering. Systemet er nemt at bruge og vi sørger for at sætte det op, i forhold til dine ønsker, inden dit arrangement.
SMS eller Browserbaseret afstemning
Vi tilbyder også meningsindsamling via sms, der kan vises live på f.eks. storskærm. Såfremt du har brug for browserbaseret afstemning, til deltagere, der ikke er fysisk tilstede, tilbyder vi også et system hertil.
Afsteming via BOSCH konferencemikrofoner
Flere af vores mikrofoner fra BOSH tilbyder også parlamentarisk afstemning via selve mikrofonenheden.
Afsteming i forbindelse med brug af fjerntolkning
Benyttes der fjerntolkning ved dit arrangement, så rummer systemet hertil også mulighed for online afstemning.
AV-tilbehør
Til den gode præsentation hører der, udover det helt rigtige av-udstyr, også det nødvendige av-tilbehør til oplægsholdere. Dette vil typisk være være de velkendte fjernbetjeninger / laserpointere til præsentationer, talerstole (med eller uden skærm), taletidsstyring og comfortmonitorer. Herudover udlejer vi f.eks. også scenepodier, scenemøbler, poster boards, flipovere med tuscher osv.
AV-teknikere
Vores dygtige av-teknikere & projektledere gør dit arrangement til en succes. Inden dit event lytter vi til dine visioner og kan hurtigt lave en analyse af dine behov.
Vi kan være med i planlægningsfasen, ligesom vi er tilgængelige under selve konferencen. Ved større arrangementer kan der udnævnes en projektleder, der er med fra start til slut. Indledningsvist, og efter behov, kan der afholdes planlægningsmøder og site-inspections, med henblik på den bedste tekniske rådgivning til dig.
Se billeder fra Teletechs opgaver

Vi er medlem af Congress Rental Network (CRN)
CRN består af professionelle leverandører af BOSCH mødeudstyr, av-udstyr og certificerede BOSCH teknikere verden over.

Vores dygtige av-teknikere & projektledere gør dit arrangement til en succes.
Inden dit event lytter vi til dine visioner for det og skaber herefter en skræddersyet løsning til dig.
Vi kan være med i planlægningsfasen, ligesom vi er tilgængelige under selve konferencen. Ved større arrangementer kan der udnævnes en projektleder, der er med fra start til slut. Indledningsvist, og efter behov, kan der afholdes planlægningsmøder og site-inspections, med henblik på den bedste tekniske rådgivning til dig.
Professionelle av- og tolkeløsninger i mere end 35 år
Teletechs referencer
UN COP 18, Doha, Qatar - NATO PA, Prague, Czech Republic - UN COP 11, Convention in Biological Diversity, Hyderabad, India - FSB, Denmark - UN Food and Agriculture Organization, Svalbard, Norway - Nato Summit, Bucharest, Romania - Cosac Meeting 2012, Copenhagen, Denmark - European Summit of Regions & Cities, Denmark - EU Presidency 2012, Denmark - UN COP17, South Africa - UN Global Partnership for Education, Copenhagen, Denmark - G20 Cannes Summit, France - G8 Summit, Deauville, France - Nato Summit, Sofia, Denmark - Konference i Bella Center, Denmark - ICC, Greenland - Swedish Tax Department, Sweden - European Conference, Denmark - NATO PA, Riga, Latvia - NATO, Tallin, Estonia - UN COP15 - UN Climate - Conference, Copenhagen, Denmark - UN Road to Copenhagen, Barcelona, Spain - Nato PA, Edinburgh, Scotland - IOC, Bella Center, Denmark - Asian Forum, Thailand - Smart Green Growth, Denmark - Dalai Lhama, Amsterdam, The Netherlands - Dalai Lhama, Bella Center, Denmark - European Development Days, Sweden - Klima & Energiministeriet, Denmark - Skov & Naturstyrelsen, Denmark - OSCE Head of State, Helsinki, Finland - Autism Conference, Krabbehus, Denmark - CCIB Conference Barcelona, Spain - Primetech, Madrid, Spain - FDE, Stockholm, Sweden - N 21, Budapest, Hungary - 10th CEN-SAD Conference, Cotonou, Benin - World Economic Forum, St. Petersburg, Russia - SKAT, Denmark
Teletechs referencer
UN COP 18, Doha, Qatar - NATO PA, Prague, Czech Republic - UN COP 11, Convention in Biological Diversity, Hyderabad, India - FSB, Denmark - UN Food and Agriculture Organization, Svalbard, Norway - Nato Summit, Bucharest, Romania - Cosac Meeting 2012, Copenhagen, Denmark - European Summit of Regions & Cities, Denmark - EU Presidency 2012, Denmark - UN COP17, South Africa - UN Global Partnership for Education, Copenhagen, Denmark - G20 Cannes Summit, France - G8 Summit, Deauville, France - Nato Summit, Sofia, Denmark - Konference i Bella Center, Denmark - ICC, Greenland - Swedish Tax Department, Sweden - European Conference, Denmark - NATO PA, Riga, Latvia - NATO, Tallin, Estonia - UN COP15 - UN Climate - Conference, Copenhagen, Denmark - UN Road to Copenhagen, Barcelona, Spain - Nato PA, Edinburgh, Scotland - IOC, Bella Center, Denmark - Asian Forum, Thailand - Smart Green Growth, Denmark - Dalai Lhama, Amsterdam, The Netherlands - Dalai Lhama, Bella Center, Denmark - European Development Days, Sweden - Klima & Energiministeriet, Denmark - Skov & Naturstyrelsen, Denmark - OSCE Head of State, Helsinki, Finland - Autism Conference, Krabbehus, Denmark - CCIB Conference Barcelona, Spain - Primetech, Madrid, Spain - FDE, Stockholm, Sweden - N 21, Budapest, Hungary - 10th CEN-SAD Conference, Cotonou, Benin - World Economic Forum, St. Petersburg, Russia - SKAT, Denmark

Telephone No.+4544929800